"...Ulica Sienkiewicza kończy się niewielkim rondem z pomnikiem Sienkiewicza, odsłoniętym uroczyście w 1924r. Założenie to stanowiło - i stanowi do dzisiaj - jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Kamiennej Góry, niemal geometryczne centrum całej dzielnicy. Wszędzie stad było blisko - nawet do położonej 50m. w dół plaży, do której na przedłużeniu krótkiej uliczki Wita Stwosza wiodły urządzone w zboczu schody zwane "Drabiną Jakuba". Wokół ronda z pomnikiem Sienkiewicza powstało kilka bardzo interesujących realizacji architektonicznych o awangardowej, modernistycznej stylistyce.

I tak, u wylotu ulicy Sienkiewicza wznesiono w 1937r. funkcjonalistyczny budynek mieszkalno - biurowy firmy "Gdynika", według projektu Wacława Tomaszewskiego, późniejszego profesora Politechniki Gdańskiej.

Najbardziej jednak okazałym obiektem przy rondzie Sienkiewicza jest pochodzący z 1935 roku budynek mieszkalno - biurowy firmy "Polskarob", otoczony starannie zaprojektowanym, modernistycznym ogrodem. Auto tego obiektu - warszawski architekt, Stanisław Płoski - wyeksponował w jego bryle elementy okrętowej stylistyki funkcjonalizmu opływowego: zaokrąglony narożnik, peryskopowo wysuniętą szklaną nadbudówkę i okrągłe okno podcienia wejściowego. Niestety w 2002r. klinkierową okładzinę narożnika zastąpiono brązowym tynkiem co zmniejszyło ekspresję plastyczną całości.

Za budynkiem firmy "Polskarob" przy ul. Korzeniowskiego 4 znajduje się działka na której w 1923r. Oskar Sosnowski - jeden z czołowych architektów warszawskich okresu dwudziestolecia międzywojennego - zaprojektował willę "Baśka". Ten bardzo ładny, klasycystyczny dworek został w latach 90 rozebrany i odbudowany w formie nawiązującej do pierwotnego układu. Jednocześnie od tyłu dobudowano do niego duży kompleks apartamentowy, o kubaturze znacznie przekraczającej dawne założenia. 

Vis a vis willi "Baśka" przy ul. Korzeniowskiego 3/5 znajdujemy zachowaną szczęśliwie w swej pierwotnej formie wille bliźniaczą Bronisława i Zofii Krethlów oraz księdza Piotra Dembowskiego. Dom powstał w 1934 r. a w jego fasadzie znany gdyński architekt, Jerzy Muller, zaprojektował czterofilarowy ganek, stanowiący głowny akcent tej modernistycznej realizacji. Wcześniej, jeszcze w 1929r. ten sam projektant wzniósł dla państwa Krethlów w głębi parceli niewielki, częściowo drewniany pawilon, tzw "Mały domek" z klasycyzującymi, mocno przeszklonymi werandami."

Fragment z "Mały przewodnik po zabytkach Kamiennej Góry" , Maria Jolanta Sołtysik, Urząd Miasta Gdyni, Gdynia 2004r. 

Informacje kontaktowe - wynajem

Wiesława Kula
ul. Korzeniowskiego 5
Gdynia

Telefon: 601 097 269
Email: [email protected]
Strona www: gdynia-pokoje.pl